Gelir Gelmez Yapmanız Gerekenler…

Expat eşi olunca bir de danışman verilince herşey kolaymış gibi görünüyor. Settwell‘den Eva, verdiği gün ve saatte bizi evin önünde bekliyordu. Ne erken ne de geç, tam zamanında. İlk gün olarak ilk işimiz İnternational House’a gittik ve oturma izni başvurusu, pembe kart, sarı kart herşey hazırlandı. Görevlinin özellikle sorduğu soru aile hekimimizin cinsiyetinin önemli olup olmadığıydı. Dedim benim kocam doktor hacı… doctor is doctor ne ayaksın. Bana bak mamaklı tarafımı ayağa kaldırma benim… heheh bunlar içimden geçse de gayet kibar bir şekilde farketmeyeceğini söyledim. ilk izlenim önemli tabi.Aile hekimi bizim sağlık ocağı mantığı gibi ama ayrıntıları anlatacağım merak etmeyin… Yalnız bunlar o kadar kısa sürede oldu ki anlamadım bile. Ben masa masa gezip, mühür için başka, imza için başka yerlere gideceğimizi düşünürken ortalama 20 dakika içinde işimizi bitirdik. Yalnız unutmayın derim orada bulunan broşürlerden mutlaka birer tane alın. Size ücretsiz danca kurslarından, belediyeye bağlı bütün ortak ve ücretsiz kurumların broşürlerini bulabiliyorsunuz. Burada adres çok önemli bütün yasal işler ev adresinize geliyor. Bir anne olarak da çocuğumun okul işlemlerinin tamamının benim tarafımdan yapılacağını öğrendim. bunda elbette ki sorun yok ama dil bilmeyen bir anne olarak Tarzanca İngilizcem ile biraz zor olacak gibi. Yeri gelmişken söyleyeyim burada ev hanımı iseniz kendinize ait bir banka hesabı açamıyorsunuz, eşinizin banka kartına ve hesabına ortaksınız. bu durumdan memnun olmayan bir baba tayfasını görmüyor değilim ama unutmayın burası ciddi pahalı bir şehir tutumlu olmakta fayda var. Aman kocamın kartı bende herşeyi ikiye bölüyon harcıyon huhuuuu, bi daha mı gelecez dünyaya diyen bir havaya girerseniz ilk aydan çökersiniz demedi demeyin….

olayın özü

  • İnternational House gidin
  • Pembe ve sarı kart başvurusu yapın: Pembe kart sizin kimlik kartınız her iki cins içinde aynı bizimki gibi iki ayrı renk değil. Sarı kart ise; Sağlık güvencesi ve adres kaydınızın olduğu kart. Bu iki kartı da sürekli yanınızda bulundurmalısınız. yaptığınız bütün işlemlerde ihtiyacınız olacak.
  • Adresinizi kaydettirin
  • Kartlarınız adresinize gönderildikten sonra bir hat almayı unutmayın… Telenor, Telia, 3 gibi bir sürü seçeneğiniz var.
  • Her daim yanınızda uzun kollu bir şeyler olsun, unutmayın…
    IHC, udefra, foto_0
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s