Tivoli

tivoli-22.jpg

Tivoli bildiğiniz eğlence alanı. Farklı olan içerisinde dinlenme alanları, tiyatro ve konser alanı, piknik alanı, lunapark, yemek bölümleriyle yemyeşil bir tema park olması. Yıllık ve günlük kartlarla girebiliyorsunuz. Yıllık sadece giriş kartı alabilirsiniz buna Annual Card deniyor ve ücreti 330 DKK(yaklaşık 170 tl), ama sadece bir günlüğüne girecekseniz 7 yaş üzeri tek kişi 110 DKK’yı gözden çıkarmalısınız. Yalnız bunun sadece giriş ücreti olduğunu unutmayın. Bindiğiniz her oyuncağın ücretli olduğunu da unutmayın derim. Haaa unutmadan biranızı, yiyeceğinizi dışardaki bir marketten alın. İçerisi bayaa tuzlu. Ama yok canım ne olacak içerden alırız birşeyler derseniz kişi başı yaklaşık 80 DKK’dır benden söylemesi. Yaklaşık kahve fiyatı 31 DKK, bunun içinde 5 DKK pant(depozito) parasıda dahil. Size verilen bardakların altında bir barkod olacak. İşiniz bitince o bardağı Pant makinasına atıyorsunuz 5 DKK’nunuzu geri alıyorsunuz.

24f49d562bb96ba2ffa2931b1b811cd3
Tivoli de bardaklarınızı bu makinaya atmayı unutmayın…

Bir gününüzü Tivoli de geçirecekseniz. Bir program alın ya da internetten o günün programına bakarsınız. Tiyatro oyunları genellikle müzikal şeklinde dolayısıyla dil bilmenize gerek kalmıyor. etrafınızda ki herkes ingilizceye hakim,dolayısıyla da sıkıntı yok. Eğer 2017 yazı içinde oradaysanız Cindirella oyununu izlemenizi öneririm. 30 dakika olan oyun, dansda katılarak çok güzel anlatılmış. Bir de konser alanı var ortada piknik sepetinizi alıp gelebilir ve neredeyse her saat bir müzik programı eşliğinde keyifli bir zaman geçirebilirsiniz. Bu alanda hafta sonları konseptli partiler olabiliyor, programa bakmayı unutmayın. Geçen haftasonu retro bir parti vardı örneğin. Akşamları da ışık oyunları yapılıyor. Bir de Danimarka süperligi vs. bir maça denk gelirseniz dev ekranlarda izleyeceğiniz bir ortam bulabilirsiniz. İyi hoşta insan bizim niye yok diye düşünüyor. sonra birden aklıma geliyor Sıhhiye lunapark, bostancı lunapark. Ben çocukken özel bir hazırlıkla otobüse binilip  Ankara lunaparka gidilirdi. Yahu şimdi geçmişten bahsedip ahhh o günler demeyeceğim, bakıyor tarihine geçmişine sahip insanları görünce, insan bi içerliyor insan. Neyse şimdi özlem yapmayalım memlekete, yeni geldik zaten…

Tivali de mutlaka tema oyuncaklarına binin bence biraz adrenalin seviyeniz yükselsin. Aman canım bunlar ne ki ben daha zorlarını yaparım diyorsanız, alın Amerika uçak biletinizi gidin oralara roller coaster neymiş görün. Ama madem buraya geldiniz tadını çıkarın.

Yalnız çocuklar için yapılmış parka uğramayı unutmayın. Batmış bir gemi var, götürün çocukları oraya (Batan geminin malları esprisini yapmadan dönmeyin). Şimdi gelelim Onlarda-Bizde klikine… Şimdi biz bebeleri “yavrum tutun düşersin, dikkat valla çarparım, orada oynama bak ayağın falan kayar allah muhafaza vs.” deyip özgüvenlerini sıfırladığımız bir Türk annesi tribi var ya onu yapmayın. çocuktur düşer. Düşe kalka kendini korumayı öğrenecek diyerek çıkın yola. Danimarkalı çocukları görünce fazla korumacı olduğumuzu farkedeceksiniz zaten. Çocuğa, doğuştan beceriksiz rolünü aşılayınca; büyüyünce de ondan cesur bir birey olamasını beklememek lazım. Haaa demiyorum ki düşsün, uyarmak ve kendini korumayı öğretmek şart. Ama “yapamazsın sen”i ilk cümle de söylerseniz bebe ne yapacak. Kendi özellikleri keşfetmek yerine sizin meziyetlerinizi sunacak elaleme “Babam senin babanı döver, sen daha iyisin yaparsın demi baba” diyecek tabi. Neden? Çünkü şimdiye kadar bütün sorunlarını siz çözdünüz de ondan.

Neyse uzattım. Çocuklarınız eğleneceği kesin. Danimarka’ya gelirken mutlaka yanınızda yağmurluğunuz olsun. Ne zaman ne olacağı belli olmuyor. Bu arada kışın geliyorsanız Tivoli’nin kapalı olduğunu unutmayın, Eylül ayından sonra Nisan’a kadar kapalı bilginiz olsun. Hediyelik eşya alacaksanız, Stroget caddesinden almanızı öneririm. Aynı ürünleri daha ucuza bulabilirsiniz. Tadını çıkarın…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s