Sağlık Sistemi

Kopenhag’da sağlık sistemi kimileri için çok basit, kimileri içinse karmaşık. Bilmiyorum belki de yeni olmamızın verdiği birşey bize karmaşık olanlar tarafındayız. Şimdilik bir problem yaşamadık doğrusu… Aman ne bileyim, başım ağrıdı bir doktora gideyim diyememenin verdiği huzursuzluk belki de… Neyse konuya dönelim…

Şimdi buraya yeni gelenler için söylüyorum, cpr numaranızı aldıktan sonra ilk iş bir doktor(ailenizin yegane doktoru) seçmek. Bulunduğunuz bölgede ya da yakınında zaten size bir aile hekimi tayin ediyorlar ama biz kendimiz seçtik. Yani böyle bir opsiyonunuz olduğunu da bilin. Bizim tercihimiz beyimin sürekli şehir dışında olmasından kaynaklı, türkçe bilen bir doktor bulmaktı. Şanslıydık kolay bulduk. Çok şeker bir adamdır kendisi. Bütün işlemlerinizi aile hekiminiz yönlendirdiği takdirde yapabiliyorsunuz. Midem ağrıyor bir acile gideyim yok mesela. İlk önce doktorunuzu arayın sonra o sizi sevk ederse paşa paşa acile gidersiniz. Haaa bir de mesai saatleri de önemli tabi ki. Eğer 8-16 arasında acillik bir durumunuz ya da küçük yaralanma gibi birşey varsa ilk olarak aile hekiminizi arıyorsunuz. Durum 16.00 dan sonra ise 1813’ü arıyorsunuz. 1813 de ki görüşme sizin durumunuzu da belirler eve doktor gönderirler ya da acile sevk ederler. Ya da bekleyin birşey olmaz diyebilirler, sakin olun. Konu çocuksa başka tabii. Burada çocuk dendiğinde akan sular duruyor.

Direkt acile giderseniz sıraya girmek zorundasınız. Çünkü 1813’ü arayıp randevu alanlar varsa beklersiniz. CPR numaranız varsa herşey ücretsiz. Sadece eczane değil. O da belli bir süre, sonra o da belli bir limitle ödemeye dönüşecek.

Ağır hastalarda ve kazalarda 112’yi 24 saat arayabilirsiniz. Telefonu kapatmanızla kapınızda olurlar.

Yalnız benim takıntılı olduğum konu şu; biz Türkiye’deyken mesela midemiz sorunlu, birçok gastroentrolog vs. adı verilirdi. “Şuraya git, çok iyi doktor” vs. diye. Ya da özel sağlık sigortamızla heryere rahatlıkla gidebiliyorduk. Fakat burada alanında uzman doktor sayısı çok az. Dolayısıyla randevu almak da uzak tarihlere kalıyor. En büyük sorun bu bence.

Pimpirikli bir anne iseniz burası size zor dostlar. Şimdiden bilmiş olun. Ama sosyal yaşamı da elememek lazım. Rahat olun, kafanız ağrımaz yeminle. Ne yaparsın “her güzelin bir kusuru vardır” demişler.sağlık.jpg

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s