DANİMARKA’DA EĞİTİM

Eğitim mi dediniz doğru yerdesiniz… geçen sene buraya ilk geldiğimizde -ki kızım 6 yaşındaydı-, en büyük korkum kızımın adaptasyon süreciydi. İstanbul’dayken özellikle kendi isteğimle devlet okulu araştırmasına girmiştim ve evi taşımayı bile düşünmüştük. Kopenhag’a gelme sürecimizden sonra ilk işim okul ve eğitim araştırması oldu. Burada da aslında Türkiye’den farklı bir devlet okulu sistemi yok yani evinize neresi yakınsa ve boş kontenjan varsa oraya kayıt yaptırıyorsunuz. Biz ilk taşındıktan sonra København Kommune mesaj attık. Kommune bizi bir dil merkezine yönlendireceğini söyledi. (Bu sonraki mesele şurada dursun geri döneceğim…)

Size şimdi madde madde aklımda kalanları anlatıyorum…

  • Bulunduğumuz yerde bir ilk okul vardı ve çok kalabalıktı. İlk olarak okula mail atarak başladık. Uygun bir zamanda çağrıldık ve görüştük. Okulu gezince ağzımız açık kaldı orası ayrı. Kızım 6-7 yaş arası olduğundan “0.”sınıfa kaydoldu. Yani bizim okul öncesi sınıf. Okul müdürü aldı bizi karşısına başladı anlatmaya, okulun vizyonu ve misyonu ne… Çocuklara neden ödev vermiyorlar, ailelerin çocuklara katkısı ne olacak, yemekhane kuralları, okulun kuralları vs vs. Biz zaten bir şaşkınlık sürecinde olduğumuz için, sorunuz var mı? dediğinde yok biz kem küm hebele… Falan dedik.
  • Okul saatleri dışında SFO denilen çocuğun keyifli vakit geçirmesini sağlayan bir oluşum var. Eğitim ücretsiz fakat SFO ücretli. Okul içinde after school olarak tanımlanan bir sistem. Okul saat 08.00-14.00 arasında(her public okulda aynı değil. Küçük oynamalar olabilir) yani SFO ya göndermeyecekseniz çocuğunuzu saat 14.00 de almanız gerekiyor. SFO saat 06.00 da başlayıp akşam saat 17.00 ye kadar devam ediyor. Yani ders başlamadan çocuğunuzu okula bırakıp işinize gidiyorsunuz. (Bence SFO sistemi başlı başına bir konu)
  • Oturduğunuz bölge nereyse, o bölgede ki bir devlet okuluna yazdırabiliyorsunuz bebenizi… Biz doluyuz derlerse, yakın çevrede bir okul bulmak zorundalar, bilginiz olsun.
  • Eğitim sitemi daha çok takımdaşlığa dayanıyor ve çoğu oyunla destekleniyor. Bizim kızın ödev derdi de yok. Burada birçok okul ödev vermiyor ama sürekli takip etmenizi bekliyor. Çocuğunuzun bütün yaptıklarını, yapacaklarını, aile toplantılarını, haftalık konuları, doğum günü partilerini, öğretmenle mesajlaşma gibi birçok olayın döndüğü bir app (Forældreintra) var. Bütün Danimarka bunu kullanıyor. İlk başka biraz karmaşık gelse de kullanması alışınca gayet kolay.
  • Okul ücretsiz dedim fakat öğle yemeğini okulda yiyecekse bu ücretli. aylık 500 kron civarında. ama öğle yemeğini (madpakke) sizde koyabiliyorsunuz. Ara öğünler içinde mutlaka meyve ve atıştırmalık. ilk senesinde yarım dönem okuldan yemek aldık ama bizimki yemedi. Öğle yemeği için birçok seçenek olduğunu unutmayın. Menüler; normal, vejeteryan, helal olarak ayrılıyor. 
  • 0-3 yaş arası Vuggestue(Kreş) ücretli ve pahalı hehehe…
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s